Wisła w Warszawie
Wisła w Warszawie na całym ponad 30 km odcinku od Wawra za wyspami Zawadowskimi do Łomianek Dolnych płynie bardzo spokojnie. Biorąc pod uwagę całą długość jest to odcinek położony między 500, 530 kilometrem. Płynąc przez Warszawę rzeka przepływa pod 9 mostami: mostem Siekierkowskim, Łazienkowskim, mostem ks. Józefa Poniatowskiego, Średnicowym, Świętokrzyskim, Śląsko-Dąbrowskim, Gdańskim, mostem gen. Grota-Roweckiego i ostatnio wybudowanym mostem Marii Skłodowskiej-Curie.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że pierwszą przeprawą przez Wisłę był stały most, którego budowę rozpoczął Zygmunt August, a zakończyła Anna Jagiellonka w 1573 roku. Most ten przetrwał zaledwie 30 lat. Zniszczyła go napierająca kra, która zniosła konstrukcję drewnianego mostu w dół wraz z nurtem rzeki. Potem przez lata budowano mosty sezonowe, które funkcjonowały od wiosny do jesieni, a rozbierano je na zimę. Od 1775 roku przez ćwierć wieku istniał most pływający, zniszczony podczas insurekcji kościuszkowskiej. Dopiero w 1864 roku została wzniesiona nowa stała przeprawa przez Wisłę.
W Warszawie do Wisły uchodzi rzeka Wilanówka oraz wiele kanałów, w tym: Nowa Ulga oraz Żerański. Na Wiśle tuż przed granicami miasta i tuż za umiejscowione są także rezerwaty przyrody: Wyspy Zawadowskie i Ławice Kiełpińskie. Przed mostem Łazienkowskim na prawym brzegu swoje siedziby mają: Jacht Klub Polski, Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego, Ośrodek Sportów Wodnych oraz Polska Federacja Sportu Gwardia. Po przeciwnej stronie znajduje się Port Czerniakowski. Dalej na prawym brzegu za mostem ks. Józefa Poniatowskiego Stadion Narodowy i Port Praski oraz Komisariat rzeczny Policji.
Tuż za mostem Śląsko-Dąbrowskim możemy podziwiać przepiękny widok na Stare Miasto w Warszawie. W obecnej chwili remontowane są bulwary, przy których stoją i czekają na turystów tramwaje wodne. Po przeciwnej stronie znajduje się Ogród Zoologiczny i dosyć szeroka i piaszczysta plaża na której warto się zatrzymać i nacieszyć oczy widokiem na odbudowaną z wojennych gruzów Warszawę. W części północnej warto zwrócić uwagę na Cytadelę oraz cenne przyrodniczo obszary leśne: Las Bielański i Park Młociński. Za mostem Marii Skłodowskiej-Curie z lewej strony znajduje się stary kolektor ściekowy, który bardzo zanieczyszczał rzekę.W obecnej chwili ścieki przyjęła oczyszczalnia Czajka, a Wisła stała się czystszą rzeką, co zdecydowanie potwierdzają mieszkańcy niżej położonych terenów.
Poziom wody w Wiśle na przestrzeni wielu lat układał się bardzo różnie. Najwyższy poziom Wisła w Warszawie osiągnęła 31 lipca 1960 roku, kiedy to zanotowano 778 centymetrów. Podczas „powodzi tysiąclecia” poziom wody nie przekroczył stanu alarmowego, znacznie wyższy był w 2001 roku, kiedy osiągnął 705 centymetrów. Stan alarmowy dla Warszawy jest oznaczony na Moście Śląsko-Dąbrowskim i wynosi 650 centymetrów. Najniższy stan wody Wisła osiągnęła zaś w dniach 17-19 września 2012 roku – było to 56 centymetrów w Porcie Praskim.