Spływ kajakowy rzeką Wisłą na odcinku Modlin Twierdza – Wyszogród

Spływ kajakowy rzeką Wisłą na odcinku Modlin Twierdza – Wyszogród jest kolejnym ciekawym etapem szlaku kajakowego prowadzącego przez najciekawsze okolice Mazowsza. Kilkanaście minut po wypłynięciu z Modlina Twierdzy docieramy do Rezerwatu „Zakole Zakroczymskie” i dalej płyniemy naturalną granicą wysoczyzny polodowcowej mijając z prawej strony wysokie na kilka-kilkadziesiąt metrów strome brzegi Wisły, a z lewej przedzielone wałem przeciwpowodziowym zalewowe tereny obecnej Puszczy Kampinoskiej. W kilku miejscach ocieramy się o granicę Kampinoskiego Parku Narodowego mijając liczne wyspy położone na środku rzeki, które zachęcają do odpoczynku. W końcowym etapie spływu kajakowego możemy nacieszyć się wspaniałym widokiem na Czerwińsk i górujące nad miejscowością wieże kościoła. Do Wyszogrodu z całą pewnością dopłyniemy zmęczeni, ale za to w pełni usatysfakcjonowani tym co przeżyliśmy i zobaczyliśmy.

Przez cały czas od Modlina, aż po Wyszogród towarzyszyć nam będzie jedno z najpiękniejszych miejsc na mazowieckiej nizinie – nadwiślańska skarpa – krawędź polodowcowej wysoczyzny. Miejscami jest to prawdziwe urwisko. Tuż nad wodą leżą głazy, a nad nimi wspina się ku niebu stroma ściana szarych glin morenowych, piasków i żwirów z warstewkami iłów wstęgowych. Zbocza czepiają się rozpaczliwie sosny. Skarpę rozcinają piękne wąwozy erozyjne, czasem ciągnące się przez wieleset metrów, a u jej podnóża rośnie nadwiślański łęg, przypominający niemal tropikalną dżunglę.

0,0 km Modlin Twierdza – Brama Ostrołęcka
Spływ kajakowy Wisłą na odcinku od Modlina Twierdzy do Wyszogrodu rozpoczynamy na rzece Narew wodując kajaki na wysokości Bramy Ostrołęckiej. Wypływając na rzekę należy od razu kierować się na lewy brzeg, by móc podziwiać z nurtu rzeki najdłuższy budynek w Europie i drugi pod względem długości na świecie – Cytadelę Twierdzy Modlin.

1,0 km Spichlerz Jana Jakuba Gaya
Położony na półwyspie, między dwoma wielkimi rzekami spichlerz kiedyś pełnił bardzo ważną rolę, mieścił się tu główny magazyn zboża Banku Polskiego. Dziś budynek, choć już w rękach prywatnych jest w niezwykle opłakanym stanie. Nie zalecamy wychodzenia na ląd, ponieważ budynek stwarza zagrożenie, warto jednak zrobić kilka ciekawych zdjęć na pamiątkę z nurtu rzeki.

1,3 km Ujście rzeki Narew do Wisły
Trzymając się lewej strony cypla wpływamy do Wisły. Przed nami potężne, ale spokojne i bezpieczne ilości wody. Płyniemy prosto, bliżej lewego brzegu wyspy położonej kilkadziesiąt metrów za przylądkiem. Przez najbliższe 200 – 300 metrów nie należy podpływać do prawego brzegu, ponieważ jest tam dosyć silny nurt.

2,9 km Most na drodze krajowej S7 Warszawa – Gdańsk
Po pokonaniu blisko 3 km przepływamy pod mostem drogowym im. Obrońców Modlina 1939 r. Most usytuowany na granicy Nowego Dworu Mazowieckiego i Gminy Czosnów otwarty został w 1990 roku w ciągu drogi ekspresowej S7. Kilkadziesiąt metrów przed mostem warto jest odwrócić się kajakiem o 180 stopni i zerknąć na połączenie dwóch wielkich rzek  stanowiących wspaniały, malowniczy widok.

3,1 km Rezerwat „Zakole Zakroczymskie”
Rezerwat „Zakole Zakroczymskie” został utworzony w 1998 roku na powierzchni 528,42 ha. Celem była ochrona ostoi lęgowych rzadkich i ginących gatunków ptactwa, występującego stale lub okresowo na obszarze Doliny Środkowej Wisły, a także w celu zachowania nadzwyczajnych walorów krajobrazowych Wisły.

7,5 km Zakroczym
Na prawym brzegu rzeki w odległości ok. 1 kilometra znajduje 3,5 tysięczne miasto Zakroczym z dosyć ciekawą historią sięgającą X wieku. W księstwie mazowieckim był tu gród kasztelański i stolica ziemi zakroczymskiej, miejsce zjazdów książęcych i sejmów mazowieckich, w XV i XVI wieku znajdował się tu jeden z większych ośrodków handlu zbożem, piwem, drewnem  i solą. Przed Zakroczymiem istniała tu kiedyś bardzo ważna przeprawa przez Wisłę usytuowana na szlaku prowadzącym z Warszawy do Gdańska. Za Zakroczymiem zaczyna się bardzo ciekawy odcinek Wisły. Rzeka płynie tu pradoliną wyrzeźbioną w okresie epoki lodowej, jej prawy brzeg stanowi strome zbocze o wysokości sięgającej nawet 40 m, tworząc miejscami prawdziwe urwiska.

10,7 km Mochty
Górujący na prawym brzegu komin starej cegielni oznacza, że jesteśmy na wysokości miejscowości Mochty. Mimo wysokiej skarpy znajduje się tu dobre miejsce na ew. zakończenie spływu i odbiór kajaków.  Warto też na chwilę zacumować kajak przy brzegu i wejść na wysoką skarpę, by zobaczyć wspaniałą panoramę rozciągającą się nad doliną rzeki Wisły.

14,6 km Smoszewo
Smoszewo to kolejna miejscowość, do której możemy dotrzeć bardzo wygodną drogą prowadzącą z nad brzegu rzeki. W miejscowości znajduje się ładny kościół oraz pałac z I poł. XX wieku z bardzo okazałymi wnętrzami. Zapierający dech w piersi widok na rzekę roztacza się ze skarpy na wschód od pałacu i osiedla domów letniskowych. Przez najbliższe 6 kilometrów płyniemy spokojnie rozkoszując się widokami i pięknem otaczającej nas przyrody. Przy niskim stanie wody widać ciągnące się liczne wyspy i łachy zachęcające do odpoczynku.

20,6 km Wychódźc – Secymin
Dopływamy do starej, nie czynnej obecnie przeprawy promowej pomiędzy trudną do wymówienia nazwą miejscowości Wychódźcem, a Secyminem. Przed 1939 roku jak i również kilka lat po II Wojnie Światowej Polska Żegluga Rzeczna „Vistula” utrzymywała regularną linię pasażerską z Warszawy w dół Wisły do Czerwińska, Płocka i Torunia. W Wychodźcu była przystań i po wycieczce w zachodnią część Puszczy Kampinoskiej przeprawiano się do niej łódką. Statek do Warszawy odpływał nocą, na miejscu był nad ranem. Komunikacji autobusowej wtedy nie było i okolice te były dla warszawiaka trudniej dostępne niż Zakopane. Miejsce te jest kolejną alternatywą zakończenia spływu kajakowego.

28,3 km Czerwińsk
Zbliżając się do Czerwińska należy płynąć przy samym lewym brzegu wyspy położonej na środku rzeki, wtedy też będziemy mogli nacieszyć swoje oczy wspaniałym widokiem na wieże kościoła w Czerwińsku. Czerwińsk niegdyś duże i bardzo liczące się miasto położone na szlaku handlowym z południa na północ dziś jest dużą wsią o bogatej historii. Najważniejszym zabytkiem, ściśle związanym z samą miejscowością jest romański kościół dawnego opactwa kanoników regularnych. Na prawym brzegu rzeki znajduje się mała przystań żeglarska.

36,6 Wyszogród
Po 3 – 4 kilometrach od Czerwińska przed nami ukazuje się w oddali most drogowy w Wyszogrodzie – jest to cel naszego spływu. W średniowieczu Wyszogród podobnie jak Czerwińsk i Zakroczym był bardzo znaczącym miastem, stolicą ziemi wyszogrodzkiej, znajdował się tu również duży port na Wiśle. Spływ kończymy oczywiście przed mostem i przed portem – na plaży w Wyszogrodzie. Znajduje się tu idealne miejsce, aby bezpiecznie wysiąść z kajaków i cały sprzęt przenieść kilka metrów dalej na czekający transport powrotny.

Mapa spływu rzeką Wisłą na odcinku Modlin Twierdza – Wyszogród

Kilka cennych informacji
Opisany odcinek spływu kajakowego rzeką Wisłą z Modlina Twierdzy do Wyszogrodu jest nadzwyczajny, albowiem oprócz historii Twierdzy Modlin z którą mamy styczność na samym początku czeka nas prawdziwa uczta dla oczu w postaci niesamowitych widoków. Kolega z którym pływam od wielu lat po różnych rzekach, po przepłynięciu tego odcinka powiedział, że to coś niesamowitego, coś czego nie ma w żadnym innym kraju w Europie.  Na przepłynięcie 36,6 km należy przeznaczyć od 6 do 8 godzin. Nurt rzeki pozwala nam wiosłować w granicach 6-8 km na godzinę.  Całą trasę można podzielić na następujące odcinki:

  • Modlin Twierdza – Mochty – 10,7 km – cena za 1 kajak dwuosobowy – 60 zł.
  • Modlin Twierdza – Smoszewo – 14,6 km – cena za 1 kajak dwuosobowy – 70 zł.
  • Modlin Twierdza – Wychódźc – 20,6 km – cena za 1 kajak dwuosobowy – 90 zł.
  • Modlin Twierdza – Czerwińsk – 28,3 km – cena za 1 kajak dwuosobowy – 110 zł.
  • Modlin Twierdza – Wyszogród- 36,6 km – cena za 1 kajak dwuosobowy – 120 zł.

Wyżej wymienione odcinki można modyfikować dowolnie w zależności od własnych potrzeb, miejsca te pozwalają nam na dogodny dowóz i odbiór kajaków. Zamówienia na spływ kajakowy z Modlina Twierdzy do Wyszogrodu przyjmujemy przez cały rok kalendarzowy od min. 2 kajaków. Górna granica zamówionych kajaków może być dowolna. Współpracujemy z kilkoma wypożyczalniami i jesteśmy w stanie obsłużyć grupę do nawet 200 osób. W cenę wliczony jest: transport sprzętu i osób, kajak 2-osobowy, wiosła, kamizelki asekuracyjne, wodoszczelne pojemniki na dokumenty.

Jak to technicznie wygląda ?
Dzwonicie Państwo do nas (tel. 601397791) i umawiamy się na określoną trasę spływu, następnie przyjeżdżamy w wyznaczone miejsce i przywozimy kajaki. Tu udzielamy instrukcji, zapoznajemy z regulaminem i wszystkimi zasadami oraz wydajemy sprzęt. Po dopłynięciu do końca odbieramy kajaki i odwozimy Was w miejsce startu.

Film ze spływu rzeką Wisłą na odcinku Modlin Twierdza – Wyszogród

Możesz także chcieć ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *