Spływ kajakowy na trasie Góra Kalwaria – Warszawa

Spływ kajakowy na trasie Góra Kalwaria – Warszawa nie należy do trudnych wypraw. Rzeka na całym odcinku jest szeroka, bezpieczna i bardzo malownicza. Przez prawie 36 kilometrów z całą pewnością nie będziemy się nudzić. Z każdym mijanym kilometrem będziemy mogli obserwować jak bardzo zmienia się charakter rzeki. Zobaczymy w jaki sposób wpadają do Wisły dwie bardzo wszystkim dobrze znane rzeki Świder i Jeziorka. Przepływać będziemy również przez dwa rezerwaty przyrody: Wyspy Świderskie i Wyspy Rozwadowskie, by wreszcie wpłynąć w miejski obszar Warszawy.

0,0 km – Naszą wędrówkę kajakową rozpoczynamy na przeprawie promowej Góra Kalwaria – Ostrówek. Kajaki wodujemy na lewym brzegu i kierujemy się w stronę mostu drogowego. Jest to 475 kilometr rzeki Wisły.

0,7 km – Góra Kalwaria, przepływamy pod mostem na drodze krajowej nr 50 przebiegającej w całości przez województwo mazowieckie. Droga ta stanowi otwartą od północy obwodnicę aglomeracji warszawskiej.

1,8 km – Po prawej stronie mijamy łachy wiślane i przepływamy pod mostem kolejowym na linii nr 12. Jest to Towarowa Obwodnica Warszawy o długości 160 km. Linia ta łączy stację Skierniewice ze stacją Łuków na Podlasiu.

4,5 km – Na wysokości Wólki Dworskiej mijamy wyspy należące do ptasiego rezerwatu przyrody – Łachy Brzeskie. Teren rezerwatu obejmuje wyspy, piaszczyste łachy oraz wody płynące Wisły między Otwockiem Wielkim, a Górą Kalwarią. Celem ochrony było zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych ostoi lęgowych rzadkich i ginących gatunków ptaków występujących na obszarze rzeki Wisły.

7,8 km – Widoczne zabudowania z prawej strony należą do miejscowości Nadbrzeż. Przy niższym stanie wody odkrywają się budowle regulacyjne, które zwężają koryto do 200-300 metrów.

9,2 km – Przeprawa czołgowa między Dębówką, a Nadbrzeżem.

10,3 km – Po prawej stronie bardzo dobre miejsce na krótki odpoczynek między rezerwatami.

11,6 km – Przeprawa czołgowa w przerywanym ciągu drogi Gassy – Karczew. W miejscu tym kursuje również prom, godziny otwarcia: dni robocze 6.00- 20.00, dni świąteczne 8.00-20.00. Cennik: za osobę 3zł , za rower 2 zł, za samochód 9 zł, za motocykl 5 zł, za samochód dostawczy 12 zł. Poniżej przeprawy znajduje się duża wyspa, która jest częścią rezerwatu Wyspy Świderskie.

14,1 km – Z prawej strony ujście bardzo malowniczej rzeki Świder. Znajdujemy się na terenie Rezerwatu Wyspy Świderskie. Rezerwat przyrody Wyspy Świderskie utworzony został w 1998 r. Zajmuje powierzchnię 572,28 ha i obejmuje liczne wyspy, mielizny i piaszczyste łachy przy ujściu rzeki Świder oraz wody płynące Wisły. Celem utworzenia rezerwatu była ochrona ekosystemów wodnych w korycie środkowej Wisły, o charakterze naturalnym lub zbliżonym do naturalnego. Jest to miejsce gniazdowania i żerowania rzadkich gatunków ptaków oraz ostoja zwierząt związanych ze środowiskiem wodnym. Na terenie rezerwatu stwierdzono 163 gatunki roślin i 175 gatunków kręgowców, w tym 140 gatunków ptaków.

17,5 km – Ujście Jeziorki, niegdyś bardzo zanieczyszczonej i niedostępnej rzeczki. Teraz coraz częściej można spotkać na niej kajakarzy.

18,4 km – Przed nami kolejna duża wyspa. Oznacza to, że płyniemy przez rezerwat rezerwat ornitologiczny Wyspy Zawadowskie, który powstał, dzięki wieloletnim staraniom Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, w grudniu 1998 r. Celem utworzenia rezerwatu była ochrona ekosystemów wodnych w korycie środkowej Wisły.

22.0 km – Z lewej strony mijamy Wilanów.

25,4 km – Na wprost nas, na lewym brzegu widać kominy Elektrociepłowni Siekierki, a przed kominami Zakład Oczyszczalni Ścieków Południe. Zaczynamy odczuwać miejski charakter Warszawy.

26,9 km – Z lewej ujście wody dla elektrociepłowni Siekierki, a dwieście metrów dalej ujście Wilanówki.

29,7 km – Przepływamy pod pierwszym od strony południa warszawskim mostem Siekierkowskim. Z prawej mijamy rosnące na brzegu łęgi, które są jednym z bardziej wartościowych z punktu widzenia ochrony ptaków siedlisk w tej części doliny Wisły.

32,3 km – Z prawej strony charakterystyczna wieża zwana Grubą Kaśką. Jest to wystająca z wody część głębokiej studni, do której prowadzą ukryte pod dnem rzeki promieniście rozchodzące się dreny. Pobierają one wodę przefiltrowaną przez 6-metrową warstwę wiślanego piasku. Ta niezwykła konstrukcja, jedyna taka w Europie, korzysta ze specyficznych warunków jakie daje Wisła. Została zbudowana w 1964 r. i ochrzczona przez mieszkańców imieniem Gruba Kaśka. Jej mąż to Chudy Wojtek, statek spulchniający złoże piasku nad drenami.

33,0 km – Most Łazienkowski, drugi z mostów Warszawskich od strony południa. Dalej po lewej stronie będziemy mijać na widocznej już skarpie wiślanej Zamek Ujazdowski. Tu w VII wieku wzniesiono gród. Jazdów był najprawdopodobniej pierwszym zamieszkanym miejscem na terenie Warszawy.

34,4 km – Przepływamy pod mostem Księcia Józefa Poniatowskiego i dopływamy na znajdującą się na prawym brzegu rzeki plażę. Tu kończymy nasz kilkugodzinny spływ kajakowy z Góry Kalwarii.

Mapa spływu Wisłą z Góry Kalwarii do Warszawy

Koszt związany ze spływem na opisanym wyżej odcinku wynosi:

  • dowóz kajaków do Góry Kalwarii i odbiór w Warszawie – 320 zł.
    (soboty i niedziele)
  • dowóz kajaków do Góry Kalwarii i odbiór w Warszawie – 250 zł.
    (od poniedziałku do piątku)
  • wypożyczenie jednego kajaka – 50 zł.
  • dla przykładu; w przypadku wypożyczenia 4 kajaków 2-osobowych w weekend, koszt na jedną osobę wyniesie: 65 zł.

W cenę wliczony jest: transport sprzętu i ew. osób, kajak 2-osobowy lub 1-osobowy, wiosła, kamizelki asekuracyjne lub ratunkowe. Minimalna ilość zamówionych kajaków: 2 sztuki. W weekendy – start w Górze Kalwarii najpóźniej o godz. 8:00, odbiór kajaków w Warszawie na plaży praskiej, pod mostem im. ks. Józefa Poniatowskiego po godz. 18:00. Na tygodniu od poniedziałku do piątku godziny przywozu oraz odbioru – dowolne.

Jak to technicznie wygląda ?
Dzwonicie Państwo do nas na nr tel. 601397791 i rezerwujecie sobie kajaki, następnie przyjeżdżamy w określonym terminie i przywozimy kajaki. Tu udzielamy instrukcji, zapoznajemy z regulaminem i wszystkimi zasadami oraz wydajemy sprzęt. Po dopłynięciu do końca odbieramy kajaki. Osoby z okolic Warszawy mogą liczyć na transport do Góry Kalwarii. Maksymalnie możemy zabrać do jednego busa 8 osób, a na jedną przyczepkę 12 kajaków.

Możesz także chcieć ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *