Przewodnik kajakowy WISŁA 1047 Tajemnic

Przewodnik kajakowy Wisła 1047 Tajemnic to bardzo obszerna i ciekawa publikacja wydana w 2010 roku przez Fundację Marka Kamińskiego. Przewodnik zawiera szczegółowe opisy różnych tras, w tym stworzonych specjalnie dla grup dedykowanych, dla rodzin z dziećmi, fotografów, pasjonatów historii czy dobrej kuchni. W przewodniku znajdziemy opisy dotyczące historii, geografii, przyrody, transportu rzecznego na przełomie wieków, a przede wszystkim bardzo ciekawy opis szlaku kajakowego od ujścia Przemszy do Świbna. Publikacja zawiera również opis szlaku żeglarskiego, licznych szlaków rowerowych, pieszych, a także różnych szlaków tematycznych.

Sam autor przewodnika we wstępie o rzece Wiśle pisze tak: „Pływałem po wielu rzekach świata, w tym tych najbardziej dzikich i nieujarzmionych jak na przykład Amazonka, rzeki Syberii i Kanady, Rio Usumacinta czy Nil. I z całym przekonaniem mogę stwierdzić, że Wisła im nie ustępuje. Nieraz nie ma potrzeby wyjeżdżać w najdalsze zakątki świata, by odkrywać świat. Wystarczy się dobrze rozejrzeć wokół siebie.” I jest to prawda, której czasem nie doceniamy. Bardzo często rozmawiam ze swoimi znajomymi, jak i również klientami, na temat wrażeń ze spływów kajakowych Wisłą i muszę przyznać, że nie zdarzyło mi się, aby ktoś z moich rozmówców nie był pod ogromnym wrażeniem tej rzeki.

przewodnik-kajakowy-wisla

Dalej we wstępie przewodnika Wisła 1047 Tajemnic czytamy: „Wisła płynie wzdłuż całego kraju, ale większość z nas mało wie o Wiśle. Wiele osób z różnych zakątków świata pytało mnie o Wisłę. Początkowo zdziwiło mnie ich zainteresowanie. Mnie wówczas rzeka kojarzyła się, tak jak pisał Zbigniew Herbert – że jest to rów, którym płynie mętna rzeka. I wtedy zrodził się mój pomysł na letnią i zimową Ekspedycję Wisła w 2009 i 2010 r. Chciałem poznać Wisłę. Spływając nią miałem uczucie, że czasem jestem na Syberii czy Islandii, a innym razem na Amazonce. Doświadczyłem wówczas, jak wielkim bogactwem jest Wisła, ale równocześnie, jak bardzo Wisła jest odcięta od Polski i Polska od Wisły.” I rzeczywiście Wisła była odcięta od Polski, jednak od tych słów minęły całe 4 lata i mam wrażenie, że znów zaczynamy przybliżać się do tej rzeki. Czystość wód z roku na rok ulega ogromnemu polepszeniu, nad rzeką budowane są promenady i ścieżki rowerowe, powstają również wypożyczalnie sprzętu wodnego, a rok 2017 został ogłoszony Rokiem Wisły.

W 2006 r. podróżowałem wzdłuż Wisły razem z żoną i córką. Dotknąłem Wisły wielokrotnie i w różny sposób. Podczas Zimowej Ekspedycji Wisła zastanawiałem się, jak zbliżyć Polaków do Wisły. Pomyślałem wówczas, że jeśli ludzie mają zrobić coś z Wisłą i nad Wisłą, to potrzebny jest im dobry przewodnik, który będzie źródłem wiedzy dla różnych ludzi, nie tylko kajakarzy, ale również rowerzystów czy amatorów pieszych wędrówek. (…)

Kupując przewodnik kajakowy Wisła 1047 Tajemnic wspieracie Fundację Marka Kamińskiego, która pomaga chorym dzieciom i młodzieży w pokonywaniu barier i realizacji ich marzeń. Przewodnik w sposób bardzo przejrzysty ukazuje piękno Królowej Polskich Rzek oraz sąsiadujących z nią terenów. Ze swojej strony gorąco zachęcam do eksplorowania rzeki i jej najbliższych okolic rowerem, kajakiem i pieszo. Nasze doświadczenie oraz nasza wypożyczalnia kajaków jest do Państwa dyspozycji.

Przewodnik kajakowy Wisła 1047 Tajemnic można zakupić w sklepiku na stronie: http://www.kaminski.pl/pl/ksiazki.html

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *